Maištaujantys batai

Man patiko batų Dr. Martens gamintojo filosofija, kad kūrybiškumą skatina maištas. Nori būti kūrybiškas – maištauk! Iki šiol savo kūrybiškumą didinau tik labai pozityviais dalykais, pavyzdžiui, bendraudavau su įvairiais žmonėmis, leidau laiką su mažais vaikais, domėjausi įvairiais dalykais, leisdavau aitvarus, meditavau, pūčiau burbulus ir klausiau įdomios muzikos. Maištas man daugiau asocijavosi su langų daužymu, viešais protestais ir gėrimu. O Dr. Martens sako, kad geriausia maišto forma yra individualizmas. Būti savimi, mąstyti savitai, turėti savo tvirtą nuomonę ir jos laikytis. Supertiesa, kurią daug kas primiršta. Arba nesilaiko, nes nori egzistuoti šiltai, patogiai ir sočiai.

Kažkada 1960-aisiais Miunchene gyveno ponas Dr. Maertens, kuris išrado ypač lengvą bato padą. Tuo pat metu Anglijoje batsiuvių šeima Griggs rūpinosi savo tautiečių kokybiška avaline. To jiems buvo negana, norėjosi kažko daugiau. Visa laimė, šie asmenys susitiko ir taip gimė kultiniai batai Mr. Martens. Klasikinio modelio, patogūs ir praktiški, itin patvarūs.

Kaip jie virto maištaujančiais? Iš pradžių tuos batus pirko tik paštininkai, gamyklų darbininkai ir transportininkai. Netrukus prie jų prisijungė įvairiausi tuometinės visuomenės autsaideriai ir nepritapėliai: skinhedai, modai, pankai, ska, gotai, industrialistai, metalistai, grandžiai ir kitos gentys. Būtent jie išplatino “martinsus” po visą pasaulį. Kaip maišto simbolį.

Dabar viskas kitaip. Nėra genčių, kurios kariauja tarpusavyje, o pankišką šukuoseną gali nešioti net visiškai pankų bendruomenei nepriklausantis asmuo. Ta, vadinamoji, gentis suėjo į vieną žmogų, asmenybę. Individualizmas labai skatina maištą, o maištas kūrybiškumą. Ir tas yra gerai. Šiandien paprasta kurti naujus dalykus, išreikšti save per savo asmeninį stilių, madą, net diktuoti idėjas. Taigi maištauk!